Kraj Reunion

Stolica: Saint-Denis
Powierzchnia: 2511 km²
Ludność: 865, 8 tys.
Waluta: euro (EUR), 1 EUR = 100 centów
Napięcie: 220V
Język: francuski
Wiza: nie jest wymagana

Reunion

Raj dla surferów, słoneczne wybrzeże z palmami, dzikie góry i bogate dziedzictwo kulturowe.

Informacje ogólne

Jedna z ostatnich wysp na Oceanie Indyjskim jest doskonałym miejscem na przeżycie turystycznej przygody. Reunion to kraina, w której można uprawiać sporty ekstremalne, pływać na desce surfingowej, spacerować po górach, podziwiać dziką przyrodę oraz plażować w cieniu palmy. Wyspa wyrasta z oceanu jak zielony szczyt góry pełen dzikich lasów, wodospadów, krętych dróg i zapierających dech w piersiach widoków. Na wybrzeżu białe plaże przeplatają się z czarnymi skałami, w głębi lądu dominuje kolorowa pustynia Plaine de Sable, a turystyczny respekt budzą wulkany Pition des Neiges oraz Piton de la Fournaise. Reunion może także pochwalić się własną kulturą, ciekawą kuchnią oraz kreolskim, afrykańskim, chińskim i francuskim dziedzictwem historycznym. Dzięki takiej różnorodności turyści mogą uczestniczyć w ciekawych festiwalach i podziwiać wyjątkowe dla tej części świata zabytki. Riwierę Reunionu stanowi 50 kilometrowy pas na zachodnim wybrzeżu rozciągający się od Saint-Paul do Saint-Louis. Na tym obszarze znajduje się doskonale rozwinięta infrastruktura turystyczna, najlepsze plaże i mnóstwo atrakcji. Równie piękne jest południe, bardziej dzikie, ale gwarantujące wspaniałe widoki, skaliste zatoczki i strome wzgórza porośnięte gęstymi lasami. Natomiast wschodnie wybrzeże jest bardziej kameralne, bezpretensjonalne i pokryte bujną roślinnością.

Wyspa Reunion położona jest na Oceanie Indyjskim, około 170 km na południowych zachód od Mauritiusa oraz około 700 km na wschód od Madagaskaru, będąc jednocześnie najdalej wysuniętą na zachód częścią archipelagu Maskarenów. Jest departamentem Francji o statusie zamorskim ze stolicą w Saint-Denis. Pochodzenie wyspy jest wulkaniczne z powodu aktywnego wulkanu Piton de la Fournaise oraz najwyższego stożka Piton des Neiges osiągającego wysokość 3070 m n.p.m. Na wyspie panuje klimat zwrotnikowy, w którym obfite opady deszczu stworzyły niezwykle bujną przyrodę. Masyw górski wyspy przedzielony jest trzema tzw. cyrkami („cirque”), czyli potężnymi płaskowyżami wydrążonymi przez erozję i otoczonymi niemalże pionowymi ścianami. W wielu miejscach można podziwiać pola lawy schodzące aż do oceanu. W krajobrazie dominują także pola trzciny cukrowej rozciągające się pagórkach i wszechobecna zieleń.

Chociaż wyspa była często odwiedzana przez arabskich żeglarzy, za oficjalne odkrycie uznaje się datę 9 lutego 1507 roku i lądowanie Portugalczyka Diego Diaza, dokładnie w dniu świętej Apolonii. Jeszcze w XVI wieku Reunion, Mauritius i Rodrigues zostały nazwane Maskarenami od innego żeglarza Pedro de Mascarenhasa. W kolejnych stuleciach wyspa stanowiła przystań dla Anglików i Holendrów podróżujących do Indii oraz Francuzów, którzy na plantacje trzciny cukrowej sprowadzili afrykańskich niewolników i chińskich robotników. Od 1946 roku Reunion funkcjonuje jako francuski departament zamorski, a od 1997 jako część Republiki Francuskiej należącej do Unii Europejskiej.

Stolicą Reunionu jest Saint-Denis – francuska enklawa obfitująca w sklepy, hotele, restauracje i nadmorskie knajpki. Turyści najczęściej zatrzymują się tutaj na pierwszy nocleg lub w celu wypożyczenia samochodu, niemniej warto przekonać się o kreolskiej duszy miasta na krótkim spacerze pełnym wielokulturowej atmosfery. Zawsze można wypić kawę w modnej kawiarni, posłuchać dobrej muzyki w gwarnym barze, rozkoszować się afrykańską kuchnią w wykwintnej restauracji czy też podziwiać piękne kolonialne budynki. Miasto bowiem zostało założone w 1668 roku, a jego nazwa pochodzi od statku, który osiadł na pobliskich mieliznach. Złota era stolicy nastała w XIX wieku za sprawą uprawy trzciny cukrowej i budowy pięknych rezydencji dla plantatorów. Obecnie jest to stale rozwijająca się metropolia wyspiarska z kilkoma ciekawymi miejscami. Na uwagę z pewnością zasługują dobrze zachowane budowle z okresu XIX-wiecznego rozkwitu miasta wznoszące się wzdłuż głównych ulic. Warto przykładowo zobaczyć kreolski dwór Maison Kichenin, willę Conseil General de la Reunion, historyczną budowlę Prefecture czy Former Hotel de Ville z kolumnadą, balustradami i wieżą zegarową. Podczas spaceru trudno przegapić obiekty religijne, wśród których najbardziej charakterystyczny jest Cathedrale de Saint-Denis w stylu toskańskim. Ciekawie prezentuje się także szalenie kolorowa świątynia Tamil. Jeśli ktoś chce zostać w Saint-Denis nieco dłużej może zainteresować się Musee Leon Dierx z kolekcją sztuki współczesnej, muzeum Maison Carrere przybliżającym kolonialną przeszłość miasta oraz Musee d'Histoire Naturalle z kolekcją flory i fauny. Gdy przyjdzie czas na wytchnienie i odpoczynek najlepiej udać się do ogrodu botanicznego Jardin de l'Etat z różnorodnymi drzewami i roślinami tropikalnymi lub złapać morską bryzę w nadmorskim parku Le Barachois ozdobionym rzędem armat wycelowanych w ocean. Z racji francuskiej pasji do jedzenia, Reunion jest rajem dla miłośników wyspiarskiej kuchni serwowanej w wielu restauracjach. W mieście jest także kilka miejsc tętniących życiem szczególnie wieczorami, więc turyści szukający rozrywki z pewnością nie będą zawiedzeni.

Saint-Paul
– gwarny kurort z tradycjami targowymi, niespodziankami architektonicznymi i długą plażą wysypaną czarnym piaskiem. W Saint-Paul nie brakuje hoteli o różnym standardzie i szeregu restauracji serwujących rozmaitą kuchnię. W wolnym czasie turyści odwiedzają cmentarz, na którym pochowany jest pirat Olivier „La Buse” Levasseur oraz hinduską świątynię z kolonialną przeszłością. Pejzaż wyspy i błękit oceanu można podziwiać z miejscowego molo.

Boucan Canot – do tego pięknego kurortu z pewnością warto zabrać olejek do opalania i okulary słoneczne z powodu itp. wymarzonych warunków do plażowania. Miasteczko nazywane wyspiarskim Saint Tropez oferuje turystom świetną bazę noclegową oraz jedną z najlepszych plaż na wyspie, wyścieloną drobnym, jasnym piaskiem z wulkanicznymi skałami na obrzeżach. Nie brakuje też palm i bujnej zieleni idealnie kontrastującej z błękitem oceanu. Przy nadmorskiej promenadzie dominują stoiska z przekąskami oraz knajpki oferujące przyjemną atmosferę i rozmaite trunki. Okolica pełna wzgórz idealnie nadaje się na uprawianie turystyki pieszej i wycieczki rowerowe.

Saint-Gilles-les-Bains – duży kurort pełen ośrodków turystycznych, restauracji, klubów nocnych i gwarnej atmosfery w weekendy. Tak prezentuje się rozszalałe Saint-Gilles-les-Bains z pięknymi piaszczystymi plażami otoczonymi bujną zielenią. Dużym atutem kurortu jest marina, w której można wynająć jacht bądź łódź motorową lub też skorzystać z oferty klubów żeglarskich i wybrać się na dalekomorskie połowy ryb. Statki pływają także na ekscytujące wyprawy nurkowe. W wolnej chwili warto zajrzeć do nowoczesnego kompleksu Port de Plaisance, gdzie mieści się akwarium z egzotycznymi rybkami i serią podwodnych ekspozycji. Lokalną atrakcją jest także Musee de Villele należące przed laty do wpływowej baronowej Madame Panon-Desbassayns. W eleganckim i zabytkowym budynku można podziwiać kolekcję zegarów, obrazy i przedmioty codziennego użytku.

L'Hermitage-les-Bains
– szeroki wybór miejsc noclegowych, wszechstronna rozrywka, wykwintne restauracje i szeroka drobno piaszczysta plaża. Idealne miejsce na rajski wypoczynek i błogie wylegiwanie się nad brzegiem oceanu. Nie ma tam zabytków, a miejscem wartym odwiedzenia jest teren zielony Eden Garden dający wytchnienie w upalne dni. W ogrodach utworzono sekcje tematyczne z roślinami pochodzącymi z różnych stron świata. Z kolei na pobliskiej rafie koralowej panują doskonałe warunki do pływania z rurką. Hotele, apartamenty i bungalowy mają bezpośredni dostęp do plaży, a więc romantyczną kolację można zjeść na tarasie z widokiem na zachód słońca. W L'Hermitage-les-Bains nie brakuje też reuniońskiej sceny klubowej z zagęszczeniem dyskotek i barów otwartych do białego rana.

La Saline-les-Bains
– nieco spokojniejsza atmosfera niż w pobliskich kurortach ściąga w te prześliczne miejsce rodziny z dziećmi i turystów szanujących spokój. Plaże są zadbane, z drobnym piaskiem, nie ma na nich tłoku, a łagodne zejście do wody pozwala na wypoczynek z dziećmi. Baza noclegowa przygotowana jest głównie dla turystów nie poszukujących ekskluzywnych hoteli, lubiących zwiedzać okolicę oraz uprawiać sporty wodne. Pomimo zacisznego charakteru nie brakuje tam przyjemnych restauracji serwujących owoce morza i knajpek czynnych do późnych godzin. W weekendy w wielu miejscach można posłuchać kameralnej muzyki na żywo.

Saint-Leu – mekka entuzjastów sportów powietrznych z ładną promenadą nadmorską i kameralną bazą noclegową rozciągającą się na wzgórzach opadających delikatnie do oceanu. W miasteczku zachowało się trochę zabudowań pamiętających czasy kolonialne, ciekawy jest ośrodek badań morskich z interaktywnymi wystawami, a najlepsze miejsca nurkowe znajdują się na południu przy Pointe au Sel. Saint-Leu uchodzi przy okazji za jedno z najlepszych miejsc na ziemi do uprawiania paralotniarstwa, dlatego w tej dyscyplinie specjalizują się lokalne kluby sportowe. W miasteczku działa także teatr oferujący turystom przedstawienia z tańcem, muzyką i występami cyrkowymi.

Saint Pierre – kurort pulsujący pozytywną energią, dobrą zabawą i rytmami klubowej muzyki. „Stolica Południa Reunionu” może pochwalić się kreolskimi domami i przyjemnym centrum. Kameralne plaże rzadko kiedy bywają zatłoczone i można tam wypocząć na białym, drobnym piasku. Z pewnością warto zajrzeć na miejscowe targowisko rozciągające się wzdłuż brzegu, zobaczyć dyskretne świątynie chińską i tamilską, sfotografować meczet oraz poznać historię produkcji rumu w La Saga de Rhum. Ciekawych budynków pamiętających czasy kolonialne w Saint Pierre jest mnóstwo, podobnie jak dobrych restauracji i hoteli o różnym standardzie.

Saint-Joseph – turystyczne centrum południowego Reunionu kojarzące się z prawdziwymi tropikami. W centrum znajdują się sklepy i restauracje tętniące życiem, niemniej kurort utrzymuje swój lokalny koloryt. Ulice często wypełniają się straganami, więc bez problemu można zaopatrzyć się w lokalne produkty. W okolicy znajdują się ciemne plaże z bazaltowymi skałami, niemniej kąpiel ze względu na duże fale jest utrudniona. Przyrodniczą atrakcją jest Riviere des Remparts – wspaniała dolina z dostępnymi szlakami pieszymi wiodącymi wzdłuż wioski Roche-Plate.

Sainte-Suzanne – kameralna miejscowość z interesującą okolicą dla fanów aktywnego spędzania czasu oraz miłośników opalania. Baza noclegowa jest skromniejsza niż w sąsiednim Saint-Denis, aczkolwiek każdy znajdzie coś dla siebie. Zwiedzić można jedyną na wyspie latarnię morską, ładny wodospad Cascade Delices oraz Bessin Boeuf – wodospad z naturalnymi basenami i sąsiadującymi z nimi miejscami piknikowymi. Lokalna społeczność organizuje mnóstwo ciekawych festiwali takich jak ceremonia chodzenia po ogniu czy Święto Światła z paradującymi tancerzami. Okolica pełna jest miejsc nadających się do uprawiania kanioningu oraz wspinaczki po skałach.


Saint-Andree – tłoczne miasteczko pełne sklepów, restauracji i knajpek z indyjską atmosferą. Znajduje się tam kilka świątyń hinduskich, zwiedzić można rafinerię cukru oraz najbardziej efektowną na Reunionie świątynię Colosse z kolorowymi dekoracjami. Z przewodnikiem natomiast warto wybrać się na plantację wanilii Vanille Roulof oraz obejrzeć kolonialną willę Maison Martin Valliame.

Kuchnia

Kuchnia Reunionu to przede wszystkim kolonialne wpływy z mnóstwem owoców morza, soczystym mięsem, przyprawami, aromatycznymi roślinami i tropikalnymi owocami. W wielu miejscach można trafić na zbilansowany melanż kuchni francuskiej, która lokalnie zwana jest cuisine metro. Mnóstwo dań inspirowanych jest także Chinami i Indiami. Wszechobecne jest curry i dominuje sos składający się z pomidorów, cebuli, czosnku, imbiru, tymianku, szafranu, podawany najczęściej z kurczakiem, wieprzowiną lub kaczką. Pyszne jest także carris z owocami morza, rybami, miecznikiem, homarem czy krewetkami. Carris podawane jest zawsze z ryżem, soczewicą lub fasolą i lokalnym szpinakiem. Popularny jest także tamilski  gulasz z koziny – cabri massale.

Civet zourite – curry z ośmiornicą
carri baba figue – carri z kwiatem bananowca
rougail saucisse – kiełbasa w sosie pomidorowym z ryżem i warzywami
palmiste – sałatka z drzewa palmowego
caviar reunionnais – reunioński kawior
carri pat cochons – curry z giczą wieprzową
carri anguilles – curry z węgorzem

Do przekąsek zalicza się samosy, smażone ciastka beignets i ciastka chili bonbons piments. Natomiast na tradycyjne śniadania jada się bagietkę z masłem i konfiturami, serwowaną z kawą, herbatą lub gorącą czekoladą. Po obfitym obiedzie przychodzi czas na deser i tutaj można skosztować ciast z owocami tropikalnymi, egzotycznych sorbetów i lodów. Jednym z przysmaków jet maccatia – rodzaj bułki serwowanej na śniadanie. Najsłynniejszym owocem jest liczi i ananas Victoria, a mango, marakuje i papaje można kupić w wielu miejscach. Z racji tego, że na wyspie jest mnóstwo warzyw i owoców, sporo dań jest wegetariańskich. W sałatkach i daniach głównych można spotkać choko, soczewicę, bakłażan i kwiaty bananowca.

Każdy szanujący się Reuniończyk gustuje w rumie, więc i dla turystów taki trunek jest najczęściej proponowanym alkoholem na wyspie. Prawie każda rodzina ma sekretny przepis na rum, więc gatunków mikstur stanowiących mieszankę ziół i przypraw jest naprawdę wiele. Do rumu dodaje się między innymi storczyk, wanilię czy owoce miszpelnika. Z racji tego, że Reunion jest terytorium francuskim pija się także wino, sprowadzane nie tylko z Francji, ale także z RPA. Popularny jest lokalny burbon, miejscowe piwo Picaro, świeże soki z owoców i woda gazowana Cilaos.

Obyczaje

Społeczeństwo Reunionu chociaż jest zróżnicowane, połączone językiem kreolskim i stosunkiem do życia rodzinnego szczególnie widocznego podczas niedzielnych pikników. Do tradycji bowiem należą weekendowe wyjazdy nad morze, w góry oraz do rezerwatów przyrody, gdzie znajdują się specjalnie przygotowane miejsca. Hucznie obchodzone są nie tylko święta religijne i państwowe, ale także śluby, chrzty i pierwsze komunie. Mieszkańcy Reunionu lubią także dobrą zabawę, co objawia się w organizacji rozmaitych festiwali. Warto pamiętać, że na wyspie obowiązuje tzw. kultura samochodowa, więc w miastach turystycznych można spodziewać się korków. Narodową rozrywką jest także plotkowanie słyszalne między innymi w lokalnych rozgłośniach radiowych.

Na Reunionie żyją Afrykańczycy, Europejczycy i Chińczycy, a więc mieszanka kultur i obyczajów jest bardzo duża. Większość mieszkańców wyznaje katolicyzm, czego dowodem są kościoły oraz liczne święta związane z patronami miast. Turyści zwiedzający wyspę spotykają się najczęściej z kulturą francuską o kreolskim charakterze. Jeśli ktoś fascynuje się muzyką, powinien wybrać się na „kabar”, czyli rodzaj improwizowanego koncertu przeważnie zorganizowanego w ogrodzie lub na plaży, gdzie wygrywana jest tradycyjna muzyka Reunionu „maloya”.

Aktywny wypoczynek

Reunion jest przede wszystkim rajem dla miłośników żeglarstwa, surfingu i windsurfingu. Ponadto można uprawiać turystykę górską, kajakarstwo, paralotniarstwo, rafting, jazdę konną i nurkowanie. Z małymi dziećmi warto zaglądnąć do parku rozrywki Le Relais du Maido oraz do La Foret de L'Aventure. Zbocza Le Maido świetnie nadają się do uprawiania kolarstwa górskiego MTB – trasa na wysokość 2205 m n.p.m. prowadzi przez lasy tamaryndowców oraz pola trzciny cukrowej. Na wyspie działają firmy specjalizujące się w organizacji wycieczek rowerami górskimi. W pobliżu Saint-Leu znajdują się doskonałe tereny nurkowe (Tombant de la Pointe au Sel z imponującą podwodną scenerią, Le Jardin des Kiosques pełne kanionów dla początkujących, La Maison Verte z ładnymi formacjami koralowymi i wrak Antonio Lorenzo). Okolica Cirques doskonale nadaje się do wysokogórskich wycieczek, wspinaczki skałkowej, uprawiania kanioningu oraz kolarstwa górskiego. Riviere des Marsouins i Riviere des Roches oferują spływy górskie dla początkujących i doświadczonych miłośników kajakarstwa.

Wycieczki Fakultatywne

Le Maido – najbardziej spektakularne widokowo miejsce na Reunionie wznoszące się wysoko nad Saint-Paul i Saint-Gilles-les-Bains. Do tego niezwykłego punktu widokowego można dojechać samochodem, a warto ponieważ panorama wyspy często ginącej w chmurach jest imponująca. Szczyt osiąga wysokość 2205 m n.p.m., więc jeśli ktoś jest miłośnikiem górskich wędrówek powinien porzucić auto i udać się na pełną przygód wycieczkę pieszą. Ponadto w okolicy znajduje się park rozrywki  Le Relais du Maido z garścią atrakcji skierowanych do najmłodszych oraz La Foret de L'Aventure dla miłośników Tarzana z wspaniałymi trasami i kolejką tyrolską.

Okolice Saint-Leu – okolica nadmorskiego miasteczka idealnie nadaje się na krótkie wypady. Podczas wycieczki można przebyć krętą drogę Route des Colimacons, zajrzeć do hinduskiej świątyni w Piton Saint-Leu czy zwiedzić muzeum Stella Matutina poświęcone przemysłowi cukrowniczemu.

La Tevelave – górska wioska oferująca turystom smak prawdziwego życia wiejskiego jest doskonałą bazą wypadową w góry. W tym miejscu zaczyna się trasa Route Forestiere des Tamarins, wzdłuż której wyznaczono miejsca piknikowe.

Entre Deux – miasteczko położone wysoko na wzgórzach jest doskonałym przykładem tradycyjnej zabudowy oraz słynie z rękodzieła wykonywanego z liści „choca”. Warto zajrzeć do muzeum opowiadającego o trudnej historii niewolnictwa na Reunionie lub też skorzystać z oferty gastronomicznej lokalnych restauracji.

Cirques – oszałamiająca sceneria jest atutem wyspy Reunion. Takie właśnie jest jej serce składające się z miejsc zwanych Cirque Cilaos, Salazie i Mafate. Obszar ten jest idealny dla turystów poszukujących aktywnego wypoczynku za sprawą dobrze oznaczonej siatki szlaków, imponujących kanionów i niesamowitych widoków. Cała okolica emanuje urokiem i zapewnia niemal alpejskie scenerie. Pasjonatów wędrówek przyciąga słynny Piton des Neiges – wygasły wulkan wznoszący się na wysokość 3071 m n.p.m., niemniej interesująca jest także wioska Cirques usytuowana wysoko w górach. Znajduje się w niej muzeum Maison de la Broderie obrazujące sztukę haftowania. O produkcji wina opowiada muzeum Maison des Vins, z kolei lokalną sztukę można zobaczyć w Philippe Turpons Studio. Interesująca jest także kraina zwana Cirque de Mafate, otoczona wzgórzami, poprzecinana wąwozami i ozdobiona wysokimi grzbietami.

Hell-Bourg – bajeczna wioska otoczona ścianami górskimi, fantastyczne krajobrazy i świetne warunki do uprawiania turystyki pieszej. Miasteczko leżące w sercu Reunionu oferuje dodatkowo interesujące centrum, sklepy z pamiątkami oraz kreolską zabudowę. Ciekawostką jest Musee des Musiques prezentujące setki instrumentów muzycznych z Madagaskaru, Chin, Indii i Afryki. Ponadto w pobliżu zwiedzić można ruiny starych łaźni Thermal Bath, malowniczą dolinę Riviere du Mat oraz osadę Be Mahot z kolorowymi domkami i malowniczą scenerią. Lokalni przewodnicy specjalizują się w turystyce wysokogórskiej i kanioningu.

Piton de la Fournaise – geologiczna atrakcja Reunionu. Potężny wulkan z ogromnym kraterem, który pomimo swojej aktywności cieszy się dużą popularnością wśród turystów odwiedzających wyspę. Księżycowy krajobraz jest dla wielu obieżyświatów doskonałym tematem fotograficznym. W zależności od aktywności wulkanu można wspiąć się na krawędź krateru i podziwiać niesamowity widok. W najbliższej okolicy istnieje także kilka świetnych punktów obserwacyjnych obszarów wulkanicznych Pas de Bellecombe i Pas des Sables. Na specjalnie wyznaczonych szlakach można odkryć stożek Formica Leo czy spektakularną jaskinię Chapelle de Rosemont. Dla turystów przygotowano trasy z różnym stopniem trudności.

Foret de Bebour-Belouve – dziki teren w sercu wyspy doskonale nadaje się dla turystów poszukujących przygód i miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu. Okolica poprzecinana jest szlakami pieszymi o różnym stopniu trudności. Podczas wędrówki można trafić na ukryte w buszu wodospady, las tamaryndowców i spektakularne widoki na tereny Cirque.

Cap Mechant – obowiązkowy punkt wizyty na południu wyspy. Półwysep należy do jednego z najbardziej niesamowitych krajobrazów z wielkimi polami lawy, czarnymi klifami i rzędami drzew „vacoa”. W pobliżu znajduje się kilka miejsc piknikowych, a okolica słynie z produkcji koszyków, toreb i kapeluszy wyrabianych z tej właśnie rośliny.

Le Grand Brule – szeroka równina pełna przyrodniczych niespodzianek. Niesamowity krajobraz stworzony przez zastygłą lawę wulkaniczną jest ciekawym tematem fotograficznym. Warto wybrać się na szlak edukacyjny, który prowadzi przez bazaltowe klify obmywane wodami oceanu. Możliwe jest także zwiedzanie z wykwalifikowanymi przewodnikami jaskiń utworzonych przez lawę.

Najczęściej Zadawane Pytania

Kiedy najlepiej wybrać się na Reunion?

Na Reunionie występują dwie pory roku: gorące i deszczowe lato trwające od grudnia do kwietnia oraz sucha zima od końca kwietnia do listopada. Szczyt sezonu turystycznego przypada od lipca do września i wtedy pojawia się najwięcej podróżników. Tłoczno w hotelach bywa także od października do noworocznej przerwy.

Jaka waluta obowiązuje na Reunionie?

Jednostką walutową na Reunionie jest euro (EUR), 1 EUR = 100 centów

Gdzie i jakie pamiątki kupić na Reunion?

W lokalnych sklepach można znaleźć wykonane na wyspie ubrania, malgaskie rękodzieło z drewna, pachnące przyprawy, plecione koszyki i hafty. W lokalnych destylarniach warto zaopatrzyć się naturalne produkty, alkohole (w szczególności rum) i oleje eteryczne. Popularną pamiątką jest wanilia hodowana na wyspie.

Jaki czas obowiązuje na Reunionie?

Do czasu polskiego dodajemy 3 godziny w zimie i 2 godziny w lecie.

Jak poruszać się po Reunionie?

Główne miasta wyspy mają połączenia autobusowe, a także trasy minibusów dojeżdżających do kilku obszarów. Najwygodniejszym środkiem lokomocji jest samochód lub motocykl. W najważniejszych kurortach nie brakuje agencji zajmujących się wynajmowaniem aut. System dróg jest dobrze oznakowany, istnieje także droga ekspresowa łącząca stolicę z kurortami na południu, biegnąca wzdłuż wybrzeża.

Jakie plaże są na Reunionie?

W Saint-Paul na turystów czeka długa dosyć szeroka plaża z czarnym, wulkanicznym, drobnym piaskiem. Boucan Canot znane jest z długiej, jasnej plaży otoczonej palmami oraz bazaltowymi skałami. W Saint-Gilles-les-Bains znajduje się ładna plaża z drobnym piaskiem i płytką wodą nadającą się do kąpieli z dziećmi. Saint Pierre może pochwalić się kilkoma kameralnymi plażami z drobnym, białym piaskiem: Rerre Sainte i Plage Saint Pierre. W południowej części wyspy znajduje się Plage de Grande Anse otoczona bazaltowymi klifami i pokryta białym piaskiem.

Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieć dostęp.

Jakie są ograniczenia celne na Reunionie?


Turyści mogą przywieźć na Reunion 200 sztuk papierosów lub 250 g tytoniu, 1 l alkoholu wysokoprocentowego, 2 l wina lub piwa i do 100 ml perfum. Specjalne pozwolenie jest na wywóz artykułów spożywczych, roślin i zwierząt, przedmiotów z kości słoniowej, muszli, żółwich skorup i innych materiałów zabronionych przez konwencję o międzynarodowym handlu.

Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia na Reunionie?

W przeciwieństwie do innych wysp tropikalnych na Reunionie nie ma ryzyka chorób. W nagłych przypadkach turyści z Polski objęci są bezpłatną podstawową opieką medyczną. Opłaca się jednak wykupić polisę ubezpieczenia podróżnego, która w razie potrzeby umożliwi pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić. Przed wyjazdem za granicę dobrze jest jednak w oddziale wojewódzkiego NFZ złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest dowodem posiadania takiego ubezpieczenia.

Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach, przestrzegać podstawowych zasad higieny niezbędnych w krajach tropikalnych oraz zwracać uwagę na warunki w jakich przygotowuje się i przechowuje jedzenie. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, gdyż woda z kranu nie jest zdatna do picia.

Szczepienia ochronne nie są wymagane, niemniej szczególnie w krajach tropikalnych istnieją zagrożenia sanitarno-epidemiologicznych, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo i profilaktycznie zaszczepić się przed wskazanymi chorobami. Poszczególne zalecenia sanitarne pozwalające uniknąć zachorowania na różne choroby dostępne są na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej: www.pis.gov.pl

Ważne informacje MSZ

Turyści podróżujący z Polski nie są objęci obowiązkiem wizowym, o ile nie zamierzają przebywać w tym kraju dłużej niż 90 dni. Do przekroczenia granicy potrzebny jest dowód osobisty lub paszport. Reunion funkcjonuje jako region pozamorski Francji i stanowi integralną część Unii Europejskiej.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Francuskiej
Francja, Paryż, 1, Talleyrand, 75007
Tel.: +33 680580220 Tel.: +33 1 43 17 34 22 Tel.: +33 6 80 58 02 20 Tel. dyżurny: +33 143173405 Faks: +33 143173507
paryz.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.paryz.polemb.net

Reunion: Reunion

Wybierz region Reunion